Procesy měnící geografii ekonomických aktivit
Zásadním průvodním jevem globalizace je prohlubující se ekonomická nerovnost mezi regiony. To lze dokumentovat v první řadě na produkci a ziskovosti místních firem, oborové specializaci a ekonomické aktivitě obyvatelstva, resp. na množství a charakteru pracovních příležitostí.
Stávající aplikace se zaměřují na nezaměstnanost, jakožto klíčový ukazatel ekonomické nerovnosti, a na úspěšnost populistických politických stran, která zachycuje jeden z důsledků socioekonomické deprivace. Další aplikace, týkající se oborové specializace a akviziční aktivity, jsou ve vývoji.
Nezaměstnanost v Česku na úrovni obcí
(2002 – 2020)
Mapová aplikace zobrazuje vývoj míry nezaměstnanosti a jejího prostorového vzorce v Česku na úrovni obcí.
Nativismus a populismus v Česku z pohledu volebních výsledků
(1992 – 2021)
Mapová aplikace se zaměřuje na stabilitu volební podpory vybraných nativistických populistických politických stran v Česku.
Fantomová hranice Sudet
(1991 – 2021)
Cílem mapové aplikace je vyhodnotit souvislost sudetoněmecké hranice se sociálně-prostorovou diferenciací Česka v čase a prostoru.
Šíření minipivovarnické vlny v Evropě
(1990 – 2020)
Pivovarnická mapa Evropy se za posledních třicet let nebývale proměnila. Mapová aplikace podrobně ukazuje, jak se pivovarnická vlna šířila Evropou z tradičních pivovarnických oblastí na “pivní” periferie.
Tým pro oblast Procesy měnící geografii ekonomických aktivit
RNDr. Pavlína Netrdová, Ph.D.
členka redakční rady mapového portálu, editorka mapových aplikací v sekci EKONOMIKAAutorka aplikace Nezaměstnanost v Česku na úrovni obcí
Mgr. Lukáš Brůha, Ph.D.
člen redakční rady mapového portálu, koordinátor kartografického týmuKartografické zpracování aplikace Nezaměstnanost v Česku na úrovni obcí
Mgr. Jonáš Suchánek
doktorandAutor aplikace Nativismus a populismus v Česku z pohledu volebních výsledků
Mgr. Josef Laštovička, Ph.D.
post-docKartografické zpracování aplikace Nativismus a populismus v Česku z pohledu volebních výsledků